x
Cam Nargile mi, Çelik Nargile mi, Döküm Nargile mi? En İyi Nargile

Cam Nargile mi, Çelik Nargile mi, Döküm Nargile mi? En İyi Nargile

27 Nisan 2020
Bir nargile satın alacaksınız ancak kafanız biraz karışık değil mi? Cam Nargile mi, Çelik Nargile mi, Döküm Nargile mi satın almalıyım? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız bu gün sizlere. Öncelikle hangisini satın almalıyım sorusunun cevabına geçmeden bu kavramlar üzerinde biraz duracağız ve kısa kısa açıklamaya çalışacağız.
 

Cam Nargileler

Cam nargilenin hammaddeleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yani nargileyi oluşturan temel malzemeler arasında ilk sıralarda cam vardır. Cam uzun ömürlü, dayanıklı ve kokusuz bir malzemedir bu nedenle nargile için biçilmiş kaftan da denebilir. Piyasada satılan nargilelerin tamamına yakınında cam kullanılmaktadır. Cam kullanılan nargilelere ise cam nargile denilmektedir. Ancak burada şöyle bir detay vardır. Bazı nargilelerin tamamı camdan üretilmiştir. Yani ser borusu şişesi marpucu tamamı camdır. Bazı nargilelerde ise sadece şişe kısmı camdır ve bu iki nargileyede cam nargile adı verilir. Genellikle nargile şişesi camdan üretilmektedir. Bu da neredeyse nargilenin 50%-60% lık kısmını oluşturmaktadır da denebilir. Kullanılan birçok farklı cam çeşidi vardır. Bunları saymak gerekirse şeffaf cam, mat cam, renkli camlar en çok kullanılanlarıdır. Tabi üreticilerin bir kısmı farklı cam modelleri de kullanmaktadır. Cam nargile maliyeti ile doğru orantılıdır. Cam pahalı bir malzemedir ve cam nargilelerin fiyatlarıda o nedenle kullanılan cam kalitesine ve cam oranına göre farklılık gösterebilir.
 
Biz ise Oduman Nargile olarak birçok farklı cam nargile çeşidi üretmekteyiz. Ürettiğimiz nargile modellerinin tamamı kendi tasarım ve üretimimizdir. Bu nedenle kullandığımız malzemelerde yüksek kaliteye önem vermekteyiz. Yüksek kaliteli ürünler üretmenin dışında ise şık ve modern tasarımlı ürünler üretmekteyiz. Bu anlamda cam nargileler hem şık, hem de moderndirler. Ürünlerimiz dünyanın birçok noktasında sevilmekte ve çokça tercih edilmektedir. 
 
Cam nargilelerin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajlarıda vardır. Bu dezavantajların başlıcaları kırılganlık, yedek parça sorunu, tamir edilememe ve yüksek fiyat.
 

Çelik Nargileler

Metal aksamları çelikten üretilen nargile modellerine çelik nargile adı verilir. Bir nargilenin tamamı çelikten üretilmez ancak nargilelerin ana gövde kısımları metal malzemedir ve bu metal malzemeler genellikle çelik, pirinç, nikel veya dökümdür. Nargilelerin büyük çoğunluğu nargile gövdesi diye tabir edilen cam içerisine kadar giren ve lüle kısmına kadar yükselen kısmı çelik veya dökümden üretilmektedir. Bizler genellikle nargile gövdelerini çelik malzemeden üretmekteyiz. Çelik dayanıklı, paslanmaz ve şıkdır. Birçok işlemden geçen çelik malzemelere son şekli verildikten sonra parlak bir görünüme kavuşturulmaktadır. Cama entegre olarak sunulan çelik malzemeler oldukça modern ve dayanıklıdır. Çeliğin en temel özellikleri oksitlenme ve paslanma yapmaz bunun dışında hepimizin bildiği üzere çelik çok güçlü bir malzemedir. Bunların dışında pürüzsüz yüzeyi sayesinde temzliği kolaydır.
 

Döküm Nargileler

Genellikle geleneksel nargile takımları dökümdür. Döküm nargileler çelik nargilelere göre kısmen daha hafif denebilir. Döküm çelik kadar pürüzsüz ve düz yüzeyli olmayıp daha çok işlemeli olarak piyasaya sunulmaktadır. Cafelerde gördüğünüz nargile modellerinin birçoğu döküm nargilelerden oluşmaktadır. Ancak bu geleneksel döküm nargilelerin bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajların başında zor temizlenmesi ve çelik nargilelere nazaran daha dayanıksız olması gelebilir. Ayrıca geleneksel döküm nargilelerde defo çıkma olasılığı daha fazladır.
 

Hangi Nargileyi Seçmeliyim?

Şimdi geldik yazımızın en can alıcı noktasına, hangi malzemelerden yapılmış bir nargile satın almalıyım sorusunun cevabına. Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz nargile seçimi bir zevk işidir. Bu nedenle doğrudan cam, döküm veya çelik nargile almalısınız şeklinde net bir cevap yoktur. Ancak yukarıda saydığımız avantajlar ve dezavantajları da dikkate alarak sizin zevkinize uygun nargileyi seçmelisiniz.
 
Elbette tüm bunların dışında ufak bir tüyo vereceğiz sizlere. Bizim de sektörde edinmiş olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde halihazırda birçok modeli inceledik, sektöre birçok tasarım ve ürün kazandırdık. Tüm bunlar dikkate alındığında biz müşterilerimize nargile alımlarında onlara cam ve çelik malzemeden üretilmiş modern nargile takımlarını önermekteyiz. Biz de ürün protföyümüzü bu doğrultuda ilerletiyor ve genişletiyoruz. nargile takımlarımıza gözatmak için nargileler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

En İyi Nargile Takımı Nedir?

En iyi nargile takımlarını incelemek için https://www.odumantr.com/ sayfasını inceleyin. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.