x
Dünya'da Nargile

Dünya'da Nargile

28 Nisan 2020

Nargile son zamanlarda ülkemizde sohbetlerin olmazsa olmazı olmuştur. Ülkemizde çok sevilen bu kültür dünyada da çok sevilmektedir.

HİNDİSTAN'DA NARGİLE

Nargile ilk olarak Asya kıtasında ortaya çıkmıştır. Her kültürde farklı isimler alan nargilenin ismi Farsçaya dayanmaktadır. Farsçada - Nargil- olarak adlandıran şey hindistan cevizidir. Hindistan cevizinin dışındaki tütüne benzer tabakayı yakarak içine soktukları kamışla içerideki havayı çekip nargileyi bulmuşlardır. Dünya da nargile tüketiminin başında Hindistan gelmektedir. 

AFGANİSTAN'DA NARGİLE

Burada nargileyi daha çok yaşlı insanlar kullanıyor, gençler arasında sigara tercih ediliyor. Afganistan 'daki nargilelerde marpuç yerine kamış kullanılıyor. 

ÇİN'DE NARGİLE

Çin' de de nargile kültürü çok yaygın. Fakat onlarda ki nargile kültürü çok farklı. Onların nargilesi daha çok büyük bir çakmağa benziyor. Gövdesi bambudan ya da gümüşten üretiliyor. Gümüş üzerine ahşap süslemelerle şekiller veriyorlar. 

İRAN'DA NARGİLE

İranlılarca nargile 'Kalyan' olarak adlandırılmıştır. İranda nargile çok önemli bir yere sahiptir. Nargilenin Amerika Birleşik Devletleri'nde yayılmasına en önemli katkılardan biri de İranlı gurbetçilerdir. İran Devrimi'nden sonra Amerika'ya yerleşen İranlıların kendi vatandaşları için açtıkları nargile cafeler, nargile takımları satılan mağazalar bu kültürün Amerika'ya taşınmasına yardımcı olmuştur. 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NDE NARGİLE

Amerika'da da  ülkemizde ki gibi artan nargile cafelerle nargile tüketimi artmıştır. 

YUNANİSTAN'DA NARGİLE

Türkiye'den giden Rumlar arasında oldukça fazla içilen nargile Yunanlılar arasında da yaygın. Yunanlılar nargileyi türk kahvesi içerek süslüyorlar. 

MISIR'DA NARGİLE

Mısır 17 yy. dan beri nargile kullanımının  oldukça yaygın olduğu bir ülke.Neredeyse her sokakta nargile cafeye rastlamak mümkün. Genellikle yirmi dört saat açık cafe bulabilirsiniz. 

LİBYA'DA NARGİLE

Mısır'da olduğu gibi Libya'da da nargilenin geçmişi 17.yy a dayanıyor. Lüks restoranlarda bile nargile içmeniz mümkün. 

SURİYE'DE NARGİLE

Suriye 'de de Afganistan' da olduğu gibi nargile içen çoğunluğu yaşlı insanlar oluşturuyor. Suriye önemli bir nargile ithalatçısı konumunda bulunuyor.

FRANSA'DA NARGİLE

Burada ilk olarak Lyon ve Marsilya şehirlerinde nargile kullanımı artmıştır.


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.