x
En İyi Nargile Kömürü Hangisidir?

En İyi Nargile Kömürü Hangisidir?

28 Nisan 2020
Nargilenin tadını doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biri de közdür. Eğer iyi bir nargile kömürü ile nargile içmiyorsanız aslında nargile içiyorsunuzda denemez. Eğer kalitesiz bir kömüre denk gelirseniz nargilede yanma, tadında bozukluk, baş dönmesi ve çarpıntı yapabilir. Hatta bu durum karbonmonoksit zehirlenmesi gibi daha tehlikeli boyutlarada ulaşabilir. Doğru kömürü tercih ettiğinizde ise yapmanız gereken en önemli şey kömürü tamamen yakarak kor halini almasını sağlamanız olacaktır. Kor halini almayan kömürlerden acı bir yanmamış kömür tadı alırsınız.
Bugünkü yazımızda doğru bir nargile kömürünü nasıl seçersiniz bundan bahsedeceğiz sizlere.
Piyasada Hindistan cevizi kömürü, meşe kömürü,  marabu ağacı kömürü gibi birçok kömür çeşidi vardır ancak üstte saydıklarımız bunlardan ön plana çıkanlarıdır. Bu makalemizde çok fazla kafanızı karıştırmadan bu 3 kömürü ele alacağız.

Hindistan Cevizi Ağacı Kömürü

Bu kömür özellikle ev kullanıcılarının en çok tercih ettiği kömürdür de diyebiliriz. Çünkü bu kömürler kolayca yanabilir, uzun ömürlüdür, koku yapmaz, doğaldır ve baş ağrısı yapmaz. Presleme yöntemi ile şekil verilen bu kömürler genellikle kare şeklinde bulunur. Hindistan cevizi kömürü 8-10 dakika gibi bir sürede kor halini alır ve yaklaşık 1 saat gibi bir yanma ömrü vardır. Ben kömürümü yakayım 1 saat içeyim ve sık sık kömür ile uğraşmayayım diyorsanız bu kömür sizin için idealdir.

Meşe Kömürü

Birçok profesyonelin ilk tercihi meşe kömürüdür. Meşe kömürü doğaldır Hindistan cevizi kömürü gibi yapay bir yapıştırıcı ile elde edilmez ancak zor yanar ve çabuk söner bu nedenle daha çok profesyonellerin tercihidir. Kaliteli bir meşe kömürü ile eşsiz bir nargile tadı elde etmeniz mümkün ancak bunun zorluğuna katlanabilirim diyorsanız.

Marabu Ağacı Kömürü (Küba Kömürü)

Küba kömürü olarak adlandırılan bu kömür marabu ağacından elde edilen doğal odun kömürlerinden biridir. Yine nargile cafelerin kullandığı en yaygın kömürlerden biride marabu ağacı kömürüdür. Bu kömürün de yanması süresi uzundur. Çok sert bir yapıya sahiptir. Yanarken kıvılcımlar çıkabilir ancak doğal lezzet arayanların vazgeçilmezlerinden biriside küba kömürüdür.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.