İyi Bir Nargile Nasıl Olmalı?

İyi Bir Nargile Nasıl Olmalı?

28 Nisan 2020
Nargile yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek kullanılan bir tütün içme aracıdır. Birçok gelenek ve görenek ile harmanlanmış ve kültürlerin bir parçası haline gelmiştir. Nargile toplumlarda ve kültürlerde önemli bir yer etmiştir. Hal böyle olunca nargile ile insanlık arasındaki bu köklü tarih oluşmuş ve insanların nargile hakkında daha fazla bilgi ve tecrübe edinmesini sağlamıştır. Bu bilgi ve tecrübe sayesinde ise birçok yen yöntem denenmiş ve bir kısmı insanlar tarafından sevilmiş ve kabul görmüştür. Bu sayede iyi bir nargile hazırlamanın püf noktalarına dikkat edilerek kusursuz bir nargile lezzetine ve keyfine kavuşulmuştur.
Nargile hazırlamanın belirli usul ve esasları vardır ancak biz size bunlardan bahsetmeyeceğiz. Bu konuda web sitemizde ve internette diğer kaynaklarda binlerce tavsiye bulabilirsiniz. Bu yazımız daha sonuç odaklı olacak yani "İyi Bir Nargile Nasıl Olmalı?" konusunu inceleyeceğiz.
Tatlar insandan insana farklılık gösterebilir. Yani bu konu görecelidir ve her insanın damak zevki farklıdır. Tütün dünyasında ise onlarca farklı tütün aroması bulunur. Bu nedenle en iyi tat nasıl olmalı farklı bir makale konusu ancak insanlar tarafından genel kabul görmüş bazı durumlar vardır bu durumları sırası ile ele alacağız.
1- İyi bir nargile ağzı ve boğazı yakmamalı; nargileler bazen iyi hazırlanmadıklarında ağız ve boğaz bölgesinde yanmaya neden olur. Bu durumda közler nargile üzerinden alınmalı ve bir süre beklendikten sonra közler azaltılarak yeniden lüle üzerine konulmalıdır.
2- İyi bir nargile baş dönmesi ve miğde bulantısı yapmamalı; tütün ve kömür kalitesi ile doğrudan alakalı olan bu durum nargile severlerin korkulu rüyalarından biridir. Bu durumda doğrudan tütün yada kömür değiştirilmelidir. Kaliteli tütün ve kömürlerde bu durum meydana gelmez.
3- İyi bir nargilede ağzınıza su yada tütün gelmemeli; nargile suyu fazla doldurulduğunda içinize çekerken ağzınıza su gelebilir. Bu durum nargile severler tarafından pek hoş karşılanmaz. Tütün gelmesi durumu ise lüleye gereğinden fazla tütün konulması durumunda nadiren oluşan bir sorundur.
4- İyi bir nargile yanmamalı; közlerin sayısının fazla olması nargilenin hemen yanmasına neden olur. Bir başka durum ise tütünün lülenin en üst seviyesine kadar doldurulması ile ortaya çıkar.
5- İyi bir nargile dumanı bol olandır; nargile içerken yeterli duman gelmemesi sinir bozucu olabilir. Bu durumda yine doğrudan tütün miktarı, tütün kalitesi, kömür kalitesi veya miktarı ile doğru orantılıdır.
6- İyi bir nargile kolay çekilebilmeli; nargile hazırlanırken tütünün fazla konulması, lüle üzerinde açacağınız hava kanallarının yetersiz olması veya hava kanallarında oluşan bir tıkanıklıktan dolayı oluşabilir.
Eğer amatör bir nargile içiciyseniz ve sizde evinizde tıpkı cafelerdeki gibi güzel nargileler hazırlamak isterseniz yukarıdaki püf noktaları dikkate almanızı öneririz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.