Limon İle Nargile Yapımı

Limon İle Nargile Yapımı

28 Nisan 2020

Canlı nargile daha önce ki yazılarımızda da anlattığımız gibi lüle kısmının yerine çeşitli mevsim meyveleri kullanılarak yapılan nargile çeşididir. Bunu bir de kış ayında limon mevsimindeyken limon ile nasıl yaparız sizlere onu anlatacağım. 

Yanmazımızı üzerine kolayca oturtabilmemiz için büyük limon tercih etmemiz daha doğru olacaktır. Büyük limon bulamadığımız takdirde folyo da kullanabiliriz. Limonumuzun başından biraz kesip ikiye ayırmış oluyoruz. Burada tam olarak ortadan ikiye bölmekten bahsetmiyoruz. Yapmanız gereken şey ortalama olarak limonun 3/1’i ni limondan ayırmaktır. Kalan 3/2’lik kısmı lüle olarak kullanacağız. Daha sonra ortasına ser borusunu geçirebilmek için delik açıp genişletiyoruz.Alt kısmında da delmiş genişletmiş olmamız gerekir.Yani ser borusuna oturtabilmek için lüle şeklini vereceğiz.İçini oymaya devam edeceğiz. Tütün yerleştirmek için boşluk oluşturuyoruz.Son aşamada içini de kurulayarak fazlalık posaları alıp lüle elde etmiş olacağız. 

Lülemize tütünlerimiz aşağıya düşmesin diye karşılıklı kürdan batırıyoruz. Yani kürdanı bir taraftan batırıp diğer taraftan çıkmasını sağlıyoruz. Tütünlerimizi tutması için bunu fazlaca yapabiliriz. Üzerine her zaman söylediğimiz gibi sıkıştırmayarak bastırmadan yeterli miktarda tütün ilave ediyoruz. Limon ile naneli tütün güzel bir ikili olacaktır.Tütün seçimi tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Limon içerisine nanenin yakıştığı gibi çileğinde yakışacağını düşünüyorum.Son karar sizin.

Tavsiye olarak ısıya bağlı meyvenizin yumuşamasını ve yanmaza yapışmasını istemezseniz yanmazın altına folyo kaplayıp iğne veya kürdan vb. bir cisim yardımıyla delikler açarak kullanabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra direk folyoyu alıp atarak kolaylık sağlayabilirsiniz.Böylelikle yanmaza yapışma sorunu yaşamazsınız. 

Sıra nargile takımımızı toplamaya geldi. Nargile şişesinin içine soğuk su,buz,taze nane yaprakları ilave ederek serin ve hoş bir tat elde edebilirsiniz.  Soğuk soda,buz,nane yaprakları, limon dilimleri eklemekte ayrı bir hava ve tat verecektir. Bunun yanında farklı seçenekler oluşturmak tamamen size kalmış.Hepsini deneyerek deneyimlemenizi tavsiye ederim. Nargile takımızı topladıktan sonra yaptığımız limon lülemizi yerine yerleştiriyoruz. Her zaman söylediğim gibi iyi yanmış közlere ihtiyacımız var. Közlerimizin iyi yanması nargile içimimiz için çok önemli. Yanmazı da biraz ocakta ısıtırsanız ilk içişte nargileniz açılmış olacaktır. Közlerinizi de ilave ederek keyifle bir nargile içebilirsiniz. Son bir tavsiye olarak da enfes limonlu nargilenizin yanına bir türk kahvesi ve arkadaş sohbeti çok iyi gider. Şimdiden afiyet olsun. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.