Marpuç Nasıl Temizlenir?

Marpuç Nasıl Temizlenir?

28 Nisan 2020

Yüzlerce yıldır değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelen nargile kültürü, özellikle yeni nesil gençler tarafından da sürdürülerek gelecek nesillere taşınıyor. Birçok farklı parçanın bir araya gelmesiyle oluşturulan nargilelerde, marpuç bölümü ayrı bir önem taşıyor. Nargilenin içildiği ağız kısmından başlayarak, nargile şişesine bağlantı yapılan bölüme kadar olan kısım marpuç olarak adlandırılıyor. Farklı malzemelerden imal edilebilen marpuçlar eskiden geyik ve koyun derisinden yapılmakla birlikte, günümüzde

·Deri

·Vinneks,

·Silikon

·Kullan at tipi marpuçlar da mevcuttur.

Her bir çeşidiyle nargile içim keyifli olmakla birlikte, marpuç seçiminde bazı hususlara özen göstermek gerekiyor. Marpuçları tanımak ve kullanım şekline göre marpuç seçimi yapılması, nargilenin içim zevkini artırdığı gibi, deforme olmadan uzun süre kullanımı da mümkün kılıyor. Deri ve vinneks marpuçlar üretiminde kullanılan deri, ahşap ve mukavva gibi malzemeler sebebiyle çok fazla kullanışlı değildir. Deri marpuçlar kişiye özel ve sadece kendisine ait nargile kullanımında tercih edilebilir.

Deri ve vinneks marpuçlar kullanım esnasında meydana gelen nem sebebiyle yapıları bozularak deforme olabilmektedir. Mukavva kullanılarak üretilen marpuçlar da nemden etkilenmekte ve şişme yaparak görünümlerinde deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu da nargilenin görselliğine olumsuz etki yaparak kullanım keyfini kaçırmaktadır. Deri marpuçlarda oluşan nemlenme, gövdede bulunan deride kararmalar oluşmasına sebep olur ve kısa sürede atıl hale gelir.

Marpucun hortum bölümü, belli bir forma kavuşması adına tellerle desteklenerek üretilir. Teli sararak hortuma görünüm kazandıran kaplamanın kabarması ve zamanla paslanması rahatsızlık vermeye başlar Görünümü kötü etkilemenin yanı sıra sağlık açısından da kötü bir görünüm ortaya çıkar. Paslanma sebebiyle tellerin kopması ve küçük parçalar halinde ağıza gelmesi, sağlık sorunları oluşturma ihtimali barındırmaktadır. Bu sebeple kolay eskiyecek marpuçlar yerine kolay temizlenebilir ve uzun süre dayanabilecek marpuçların tercih edilmesi gerekir.

Marpuç Temizliği

Nargile tütünleri, meyvelerin aromalarıyla farklı renk kokularda imal edilmektedir. Birçoğu Ortadoğu ülkelerinden getirilen nargile tütünleri usulüne göre hazırlandıklarında içiciye doyumsuz bir keyif vermektedir. Ancak nargile içimi sonrasında marpuçlara sinen kokular birbirine karışarak nargile içimindeki keyfi ortadan kaldırmaktadır. Deri ve vinneks marpuçlar koku tutma özelliğine sahip olduklarından dolayı sık sık yıkanmalı, kullanılan tütün çeşidine göre ayrılarak farklı tat ve kokuların sinmesi önlenmelidir. Her marpucun farklı bir tütünde kullanılması sayesinde içim kalitesi yükselecek ve kullanıcı içtiği nargileden daha fazla zevk alacaktır.

Marpuçların farklı yapılarda olması temizlik aşamalarının da farklı şekilde yapılmasını gerektirir. Parçalara ayrılarak daha rahat temizlik yapılabilen marpuçların hortum bölümleri tazyikli su ile yıkanarak kurutulmalı, ağız tarafında bulunan bölüm ise, bir tel etrafına sarılmış olan ince fırça veya harbi adı verilen ve ucu fırçalı tellerle temizlenmelidir. Kolay temizlenebilmesi sebebiyle günümüzde silikon marpuç kullanımı daha yaygındır. Bu tür marpuçlar kolay yıkanabildikleri için üzerlerine koku sinmeden kullanılmaya uygundur. Bu tür marpuçları yıkamak temizli için yeterli olduğundan dolayı, marpuçları tütüne göre ayırmak da gereksizdir. Silikon marpuçlarda uzun süre kullanım sonrası hortum içerisinde farklı aromaların tadı az olsa da kalmakla birlikte, içim kalitesi etkilenmez.

Günümüzde nargile kafelerde kullanılan ‘’kullan at’’ marpuçlar da silikon marpuçlar gibi kolay ve pratik kullanım imkânı sağlamaktadır. Kullan at türü marpuç seçimi yaparken imal edildiği malzemenin kaliteli olmasına özen gösterilmeli, başlığında çapak olmayan ve yumuşak hortuma sahip ürünler tercih edilmelidir. Özellikle sık tütün değiştiren tiryakilere önerilen kullan at marpuçlar, sağlık açısından da tercih edilen nargile ürünleri arasındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.