Nargile İçerken Yaşadığınız Sorunlara Basit Çözümler

Nargile İçerken Yaşadığınız Sorunlara Basit Çözümler

24 Ocak 2021

Nargile içerken yaşadığımız bazı sorunlar vardır ve bu sorunların basit çözümleri vardır. Bu sorunlar; nargilenin yanması, yeterli hava akışının sağlanamaması ve zor çekilmesi, nargile içerken marpuçtan su gelmesi gibi birçok kişinin sıkça yaşadığı sorunlardır. Bu sorunlar aslında nargile hazırlarken yaptığımız bazı basit hatalardan kaynaklanmaktadır. Bu makalemizde bu sorunların çözümünden bahsedeceğiz.

 

Nargilem Neden Yanar?

Nargileniz genellikle 3 nedenden dolayı yanık tadır verir. Bu nedenler aşağıda sıralayacağım.

1-     Tütün seviyesi: Eğer tütün seviyesini doğru olarak ayarlayamazsanız nargileniz çabucak yanar. Peki tütün seviyesi nasıl ayarlanmalı? Nargile hazırlarken lülenizi tamamen tütün ile doldurmayın. Tamamen tütün ile doldurulan lülede köz ile tütün birbirine temas eder ve tütününüzün yanarak yanık tadı vermesine neden olur. Doğru tütün seviyesi ise lülenizin yaklaşık yarım cm kadar boş kalmasıdır.

2-     Kömür seviyesi: Kömür seviyesi kullandığınız materyallere göre değişiklik gösterebilir. Yani net bir kömür miktarı yoktur. Örneğin közlük ve folyo kullanımında farklı oranda köz konulması gerekir. Folyo daha ince olduğundan ısıyı daha çok iletir bu nedenle daha az köz kullanmanız gerekir. Közlük zemini genellikle daha kalındır bu nedenle daha fazla kömür kullanırsınız ancak tütününüzü daha verimli kullanmış olursunuz. Hem de daha keyifli bir içim sunar.

3-     Folyo kullanımı: Nargile folyosu kullanıyor olsanız bile közlüğe nazaran çok incedir. Bu nedenle tütünüze daha yakın olan kömürler tütününüzün hemen yanmasına neden olacaktır. Bu nedenle biz közlük kullanımını tavsiye ederiz.

 

Kaliteli Nargile Kömürü Kullanmak

Nargile kömürleri hindistan cevizi kabuğundan üretilmektedir. Ancak piyasada çok farklı kalitede nargile kömürleri bulunmaktadır. Kalitesinin nargile kömürü hem çabuk tükenir hem de kül rengi genellikle daha koyu renkte olur. Kaliteli kömürlerde kül rengi  beyaza yakın açık gri renktir. Ayrıca kalitesiz nargile kömürleri baş ağrısına neden olabilir.

 

Nargile Suyu Seviyesi

Nargile suyunu eğer gereğinden fazla doldurursanız su marpucunuzdan gelecektir. Eğer su seviyesi olması gerekenin altında olursa bu durumda da duman suyun içerisinden geçmez. Peki nedir nargile suyunun doğru seviyesi. Bu aslında nargile boyutunuza göre değişiklik gösterebilir ancak genellikle olması gereken seviye ser borusunun en alt kısmınının bir iki parmak üzeridir.

 

 

 

Nargile Takımının Temizliği

Ev kullanıcılarının genellikle tek bir nargile takımı vardır. Bu nedenle farklı aromalardaki tütünlerinin hepsini bu takıma içer. Bu aslında çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Her bir aroma için farklı takım kullanılması önerilir. Ancak bu şekilde imkanı olmayanlar ise nargile takımını iyi temizlerse farklı tatların birbirine karışmasını önleyebilir. Peki doğru nargile temizliği nasıl olmalıdır. Öncelikle kokunun en fazla sindiği şey lüledir. Lülenizi kesinlikle her kullanımdan sonra iyice yıkamanız gerekir. Bu arada lülenizin iç kısmını da ince bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer silikon bir marpuç kullanıyorsanız silikon marpuçlar diğerlerine göre daha az koku tutar ancak yinede çok iyi yıkanması gerekir. Nargile şişenizi ise bulaşık makinesine yıkayabileceğiniz gibi ince bir fırça yardımıyla tamamen yıkayabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.