Nargile İçmenin de Bir Adabı Var

Nargile İçmenin de Bir Adabı Var

28 Nisan 2020
Geçmişten günümüze kadar süregelen nargile içerken yapılması ve yapılmaması gereken bazı davranışlar vardır. Bu davranışları bu makalemizde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. 
 
Çok eski yıllarda ortaya çıkan ve o günlerden günümüze hala süregelen bir kültür olan nargile, farklı farklı tütünler ile içilmektedir. Ancak nargilenin kültürü çok farklı bir kültürdür. Hal böyle olunca nargilenin de kendisine has bir adabı var. Yani bu demek oluyor ki nargile içerken hem yapılması hem de yapılmaması gereken durumlar vardır. Tüm bu kuraların en başında nargileye duyulan saygı vardır. Nargile severler asla nargileye karşı saygısızlık yapmaklar. Ne yazık ki bu günün gençleri bu adabı çok fazla bilmeseler de eski topraklar bu adabı çok iyi şekilde bilirler. Genç kuşakta da nargile tüketimi çok fazla ama onlar arasında nargilenin adabı gün geçtikçe unutuluyor. Bu adaba uyarak nargile tüketimi, bir kültürün sonucudur. Nargilenin bu özel ve güzel kültürünü koruyabilmek ve yaşatabilmek gerekmektedir.

 

Nargile adabı olarak sayılan konuların ilk başında nargileden sigara yakmak gelir. Nargileden sigara yakılması kesinlik çok büyük bir saygısızlık olarak kabul edilmektedir. Bu durumun en büyük sebebi nargilenin yerine sigara tercih edilmesidir. Nargilenin sigaradan daha fazla keyif vermesi sebebi ile sigara yakmak son derece yanlıştır. Nargilenin tüketiminde temel esas kesinlik yüksek bir yere konulmamasıdır. Bu durum görgüsüzlük olarak adlandırılır. Bu sebeple yerde ve gözden biraz uzak yere konulması gerekir. Bazen nargileyi iki kişi birlikte içer ve aynı marpuçtan iki kişinin içtiğinde biri içtikten sonra marpucu dik bir biçimde sehpaya ya da masaya yaslamalı ve diğer kişi marpucu oradan almalıdır. Bu durum ince ve güzel bir davranış olacaktır. Aynı zamanda da nargilenin adabına güzel bir şekilde uyulacaktır.

Nargilenin tüketim süreci 15 ila 30 dakika değildir. Eğer içmeye başladıktan sonra 15 – 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde bırakıp gittiğinizde nargileye çok büyük saygısızlık yapmış olursunuz. Çünkü nargilenin müdavimi olarak adlandırılan nargile severler bir nargilenin başına oturduğu zaman minimum 1,5 ila 2 saat boyunca içerler. Bu sebeple 15 ila 30 dakika gibi kısa süreli içimler nargilenin adabına hiç uymaz. Çok büyük bir keyif olan nargilenin tüketiminde adabına uyulur ve bu güzel keyif katlanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.