Nargile Nedir? Raconları Nelerdir?

Nargile Nedir? Raconları Nelerdir?

28 Nisan 2020
Nargile, gerek sayısı günden güne artan nargile kafeleri vasıtasıyla, gerek online satışları gerekse hediyelik eşya olarak satışları dolayısıyla denemeyen az sayıda insanın kaldığı köklü bir kültürün parçası olarak bilinmektedir.  Peki bu köklü tarihi ile dikkat çeken son yılların yükselen trendi nargile nedir?
Nargile bir hortum vasıtasıyla sudan geçerek süzülen dumanın içine çekilmesini sağlayan bir tütün içme aracıdır. Ancak nargilenin kullanım amacının dışında bir geleneği ifade ettiği de bilinen bir gerçektir. Özellikle doğu kültürünün önemli bir parçası olarak görülen nargile, 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bu parçalar ser, lüle, marpuç ve şişe olarak adlandırılır. Ser, nargilenin boyun kısmı dar, alt kısmına  inildikçe tıpkı bir sürahi şeklinde genişleyen uzun gövdesidir. Lüle, üst kısımda bulunan, tömbekinin konulduğu delikli tablaya verilen isimdir. Bu parça, bakır, gümüş ya da pirinç gibi çeşitli materyallerden yapılan çoğunlukla süslü bir muhafazaya sahiptir. Üzerine köz konulması suretiyle gerekli ısı sağlanır. Marpuç ise dumanı ağza ulaştıran kısmıdır. Bu parçada kullanılan hortumun iç bölgesi genellikle geleneksel nargilelerde koyun ya da özel olarak ceylan derisinden yapılır. Son olarak şişe olarak belirtilen kısım ise dumanı filtre etme görevini taşıyan suyun olduğu ve meşhur nargile fokurtusunun geldiği bölümdür. Tabi yine sipsi, tepsi ve rüzgarlık, tömbeki gibi parçalar da  bir nargilenin olmazsa olmazlarındandır. 
Nargile tasarımlarıyla da dikkat çekici görsel detaylar sunmaktadır. Ser kısmının çiçek ve yaprak desenleri ile süslenen, marpuç bölümünün ise el dokuması kilim desenleriyle süslenen modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu özelliği nargilenin özel bir hediye alternatifi olmasını sağlamaktadır.  Nargile, etnik desenlerin bolca kullanıldığı, bazen futbol takımlarının renkleri ve amblemleri  bazen de tamamen kişiye özel desenlerle zenginleştirilen özel bir hediye alternatifi sunmaktadır.  Geleneksel nargilelerde hal böyleyken günümüzde kullanılan modern nargile takımlarında durum biraz daha farklıdır. Daha sade bir tasarım, daha şık ve daha modern bir görünüme kavuşturulmuştur.
Ayrıca çokça duyduğunuz gibi nargile içmenin belli başlı raconları bulunmaktadır. Bunlardan  başlıcaları, nargile içilen ortamın havadar ve fazla gürültüden arındırılmış olmasıdır. Sessiz sakin sohbetlere eşlik eden nargile, bu özelliğiyle dolaylı da olsa sosyal bir etkileşim de yaratmaktadır. Tabi önemli noktalardan biri de nargilenin yüksek bir yerde tutulmaması ve başkasıyla ortak kullanım yapılıyorsa nefes çekildikten sonra marpuçun mutlaka masanın üzerine konulmasıdır. Direkt yanınızdakine elden uzatılması adap açısından hoş karşılanmamaktadır. Bu ve benzeri çok sayıda özelliğe sahip olan nargile, hem görselliği hem de tarihiyle yüzyıllar boyunca ilgi  çektiği gibi şimdilerde de aynı oranda ilgi görmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.