Nargilem neden yanar?

Nargilem neden yanar?

28 Nisan 2020
Öncelikle nargilenin çalışma prensibinden kısaca bahsetmek gerekirse; nargile üzerindeki kömürlerin yanarak tütünü ısıtması ve tütün dumanının suyun içerisinden geçerek içicisine ulaşmasıdır. Bu prensip doğrultusunda bu sistemde meydana gelebilecek her türlü olumsuzluk içiminizi doğrudan etkileyecektir.
Nargile içerken sıkça karşılaştığımız sorunların başında nargile yanması gelir. Bu sorun, belkide her nargile severin nargile içerken başına gelmesini isteyebileceği en son şey olabilir. Bunun yanında bazen de nargile içimi yani çekimi zorlaşabilir yine bu da hiçbirimizin istemeyeceği sorunların başında gelir. 
Nargile yanması olarak tabir ettiğimiz yanık tadı gelmesi sorunu genellikle kömür, tütün, lüle veya nargile hazırlarken bizim yaptığımız yanlışlardan kaynaklanır. Ancak bu durumun çözümü basittir korkulacak bir durum yok. Nargile severlerin sıkça karşılaştığı sorunlara basit çözümler getirebilmek adına bu yazımızı hazırladık. Aşağıda anlatacağımız basit önerilerle bu durumlardan kolayca kurtulmak veya bu durumlarla hiç karşılaşmamak mümkün.
1- Nargile yanması ve çözümü
Nargile yanmasının başlıca nedeni nargile tütününün ideal ölçüde ısınmaması yani ısının gereğinden fazla yüksek olarak tütüne ulaşmasıdır. 
Bunun en önemli nedeni ise;
a - Gereğinden fazla köz koymak.
b - Lüleyı çok fazla tütün ile doldurarak tütünün doğrudan köze temas etmesine neden olmak.
Genellikle yukarıda bahsettiğim bu iki neden en sık yapılan hatalar arasındadır. Birinci seçeneğin çözümü oldukça basittir; közleri azaltarak sorunu hemen çözebilirsiniz. Ancak küçük bir detay daha vermek gerekirse nargile içerisinde kalan yanık tütün dumanını da nargileyi tersine doğru yavaşça üfleyerek tahliye deliğinden yanık dumanın çıkmasını sağlayablirsiniz. Sonrasında içim kalitesi yavaş yavaş iyileşecektir. Eğer yanık tadı gelmeye devam ederse bu tahliye işlemini birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.
İkinci sorunda ise tek çözüm lüle içerisindeki tütün miktarını azaltmanız olacaktır. Ancak bu iki sorundada geç kalmanız durumunda tüm tütününüzü kaybedebilir ve yeni bir lüle hazırlamak durumunda da kalabilirsiniz.
2-Nargile çekiminin zorlaşması
Nargile içerken nefes alır gibi doğrudan kolayca çekebiliyor olmanız gerekir. Eğer çekim bahsettiiğimizden zor ise kesinlikle bir sorun var demektir. Nargile çekiminin zorlaşması doğrudan Lüle, köz veya su seviyesi ile alakalıdır. Hava akışı zor sağlanıyorsa çekiminiz zorlaşacaktır. Bu sorunu oluşturan başlıca sebepler arasında çok fazla köz konularak hava deliklerinin kapatılması veya lülenin aşırı doldurularak yine hava akışısını zorlaştırılmasından kaynaklanır. Bu sorunla karşılaşmanız durumunda eğer kömürlerinizden kaynaklı bir sorun ise çözümü kolaydır ancak lülenizin içerisine çok fazla tütün doldurarak hava akışına engel olabilecek bir hata yaptıysanız yine burada da lülenizi çıkararak tütün miktarını azaltmanız olacaktır. Tütünü seyrek şekilde elinizle serpiştirerek koymalısınız ve lüleniz dolduğunda kesinlikle bastırmamalısınız. Ayrıca lülenizi ağzına kadar doldurmamalı ve küçük bir miktar boşluk bırakarak tütünlerinizin kömürlerinize doğrudan temas etmesini engelemelisiniz.
Bir diğer sorun olan su seviyesi probleminden bahsetmek gerekirse; nargile su seviyeniz ser borunuzun en fazla 1-2 parmak üzerine çıkmalıdır. Aksi taktirde su marpuç yoluyla size ulaşabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.