Nargilenin Kısa Tarihi

Nargilenin Kısa Tarihi

28 Nisan 2020

NARGİLE

Geçmişten Günümüze Nargile

İnsanlar tütün içmenin keyif verdiğini keşfedince tütünü içme yollarını da icat etmeye başlamışlardır. Hindistan cevizinin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve adına Narçil denilen büyük Hindistan cevizinin içine soktukları kamışla dumanı içlerine çeken Hintliler’in asırlar sürecek olan nargile kültürünün temellerini attıkları söylenmektedir.

Ardından hindistan cevizi yerine su kabağı kullanılmıştır. Bu değişiklik nargilede ilk tasarım değişikliği olmuştur. Zaman içerisinde ağaç gövdesinden, bambu gövdesinden, hayvan boynuzundan nargile yapılarak kullanılmıştır. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıkmış ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler takip etmiştir.

Hindistan’da nargilenin bulunması ve kullanılmaya başlamasından sonra ilk olarak İran, Arap kültürünün bir parçası olmuştur. Sonrasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle kahvehanelerde içilmeye başlanmıştır. Osmanlı’da tütün erken dönemden itibaren bulunmaktadır, ama 19. yy. da varlığı daha çok göze çarpıyor. Daireyi hümayun defteri kayıtlarında II. Mahmut çok ciddi düzeyde nargile tüketenler arsında bulunmaktadır. Bazı padişahlar tarafından ise belli dönemlerde içilmesi yasaklanmıştır.

Nargile uzun zaman İstanbul Tophane’de, İzmir Kemeraltı' nda ve Ankara Gençlik Parkı'nda tömbeki olarak içilmeye başlanmıştır. Eski zamanlarda sadece tömbeki tütünle içilen nargile, sonrasında çeşitlenmiş ve aromalı nargile Türkiye'de de yaygınlaşmış ve beğenilmiştir. Günümüzde birçok nargile içilen mekan bulunmaktadır. Nargile servis edilen bu mekanlarda cam nargile, döküm nargile, çelik nargile gibi farklı nargileler kullanılmaktadır. Bunun yanısıra evlerinde kendi nargilesi bulunanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

 

Günümüzdeki Modern Nargileler

Günümüzde modern nargileler hızla yaygınlaşmaktadır. Bu nargileler geleneksel nargilelere nazaran çokça tercih edilmektedir. Bu nargilelerin tasarımı diğer nargilelere göre biraz daha farklıdır. Genellikle daha başarılı tasarıma sahip ve belirli aksesuarlarla zenginleştirilmiş modern nargileler başta taşınabilir nargile olmak üzere led ışıklı nargile, çantalı nargile, mat nargile gibi birçok modele sahiptir. 

 

Seyahat Nargileleri(Çantalı Nargileler)

Özellikle çokça seyahate çıkan insanların tercih ettiği ve diğer nargilelere göre daha küçük boyutlu olan nargilelere denir. Geçmişteki klasik nargileler daha büyük boyutlu ve genelde sabit bir ortamda kullanılırlardı ayrıca yolculuklarda taşınması çok zor hatta neredeyse pekte mümkün değildi. Ancak günümüzde çantalı nargilelerin üretilmesi ile birlikte hem az yer kaplaması hem de kolay sökülüp takılarak küçük bir çanta içerisinde taşınması mümkün oldu.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.