x
Nargilenin Üretim Aşamaları

Nargilenin Üretim Aşamaları

04 Nisan 2021

Nargile içebilmek için bir nargile takımına ihtiyacımız vardır. Nargile takımı;nargile camı,ser seti,nargile tepsisi,lüle,marpuç seti gibi malzemelerin birleşmesiyle meydana gelir. 

Oduman Ailesi nargile takımları ve nargilenin olmazsa olmazı olan yardımcı malzemeleri üretiminde kaliteye önem verir. Cam ürünler elde üretilen birinci kaliteli ürünlerdir. Metal parçalar paslanmaz çelikten üretilmiştir. Marpuç gıda ile uyumlu yıkanabilir malzemeden üretilmiştir. 

 

Oduman nargile camı elde üretilen cam bir malzemedir. Camın ana maddesi başta kum olmak üzere , dayanıklılığının artması ve eritme sıcaklığının düşürülmesi için soda, kimyasallara karşı dayanıksızlığın giderilmesi için kalker dolamit gibi minarellerin birleşmesiyle elde edilen bir malzemedir. Fırında eritilmek için harman hazırlanır. Hazırlanan harman cam fırınında 1500 derecelik ısıya maruz bırakılarak eritildiğinde istenilen renkte bala benzer akışkan bir sıvı olan soda kireç camına dönüşür. Erimiş cam kesilip otomatik olarak makinelerde presleme ve üfleme veya iki kez üfleme yöntemi ile şişe, kavanoz, bardak vb. şeklinde kalıplanır. Elde edilen cam ürünler soğutulduktan sonra hatalı olanlar ayrılır. 

 

Oduman nargilelerinde  yardımcı malzeme olarak kullanılan metal aksesuarlar paslanmaz çelikten üretilmiştir.Çelik demir ve karbon birleşimidir. Çeliğe, farklı işlemlerle, yapısal değişiklik kazandırılır.İçerisinde manganez, fosfor, kükürt, silisyum, krom, nikel gibi elementler bulunur. Yüksek fırınlarda üretilen demire karbon katılıp çelik üretilir. Karbon demirin sertleşmesi için gerekli elementtir. İçerisindeki karbon oranı ne kadar artarsa çeliğin sertliğide o kadar artar. Eritilen malzemeye gerekli elementler konulup istenilen kalite elde edilir. Elde edilen karışım kazanlara dökülüp sürekli döküm cihazlarına taşınır. Sürekli olarak dökülen paslanmaz çelik belli ölçülerde kesilip taşınır. Taşınan çelikler tekrar ısıtılarak istenilen şekil verilir. Oldukça kaliteli ve dayanıklı olan çelik malzeme oduman nargile aksesuarlarının olmazsa olmazıdır. Yardımcı malzeme olarak kullanılan metal tepsi, ser seti, marpuç közlük ve metal olan diğer malzemeler paslanmaz çelikten ürerilmiştir. 

 

Paslanmaz çelikten üretilen marpuç gıda ile uyumlu silikonla birleşiyor.Silikon camın ham maddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması ile oluşan sağlıklı bir ham maddedir. Silikon ortalama 350 derecede erir. Bu kadar esnek bir madde olan silikon fırın içerisinde bile esnemeden kullanılabilir. Silikon malzeme cam gibi kırılgan olmadığı için uzun süre kullanılabilecek bir yapıdadır. Bu yüzden kullanım ömrü uzundur. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.