x
Toprak lüle mi, porselen lüle mi?

Toprak lüle mi, porselen lüle mi?

28 Nisan 2020
Bugün lüle meselesini ele alacağız. Toprak olsa ne farkeder porselen olsa ne farkeder lüle lüledir diye düşünebilirsiniz ancak lüle nargilenin en önemli parçalarından biridir. Öncelikle lüle tam olarak nedir ne işe yarar bu konulardan bahsedelim.

Lüle nedir?

Lüle, nargilemizin üst kısmında bulunan toprak veya porselen maddeden yapılmış içine tütün koyulan malzemedir. Nargilenin üst kısmına geçen dişi ve erkek lüle olmak üzere iki tip lüle vardır. 

Lüle Tipleri Nelerdir?

Dişi lüle içe doğru oyuk olan erkek lüle ise nargilenin üst bölümüne oturan lüleye denir. Dişi mi yoksa erkek lüle mi alacağınıza siz değil nargile tipiniz karar verecektir. Yani nargilenizin üst bölümü içe doğru girintili bir yapıda ise erkek lüle almanız gerekir eğer dışa doğru çıkıntılı ise dişi lüle almanız gerekir.
Bu kısa tanımlamaların ardından asıl anlatmak istediğimiz konuya dönecek olursak;

Toprak lüle mi, porselen lüle mi?

Şimdi gelelim asıl anlatmak istediğimiz konuya. Birçok insanın kafasını kurcaladığı toprak olsa ne farkeder, porselen olsa ne farkeder diye düşündüğü bir konudur. Ancak lüle belki de nargilenin en önemli parçalarından biridir. 
Bu yazımızda aslında başlıkta bahsettiğimizden daha fazla bilgi vereceğiz yani sadece lüle seçerken toprak lüle mi, porselen lüle mi diye bakmanın ötesine geçeceğiz. Neden önemli olduğu konusuna değinmek gerekirse lülelerin birçok çeşidi vardır. Kullanılan hammadde, şekil itibariyle ilgili farklılıklar, hava kanalları farklılıkları gibi birçok konuya değineceğiz.

Hammadde farklılıkları

Öncelikle hammadde bakımından ele alalım. En çok kullanılan lüle toprak ve porselen lülelerdir. Isıya dayanıklı bu iki malzeme bu iş için oldukça uygun malzemelerdir. Klasik nargile takımlarında ve piyasada genellikle toprak lüleler görürsünüz. Ancak toprak lülelerin bir dezavantajı vardır. Bu da toprak lülelerin koku ve tatları hapsederek bir sonraki aromada aynı lülenin kullanılması durumunda aromalar birbirine karışacaktır. Ancak porselen lülelerin yüzeyleri toprak lülelerden farklı olduğu için tütün aromalarını emmez ve yıkandığında kolayca çıkar. Bu nedenle bizim tercihimiz porselen lülelerdir. Porselen lülelerin diğer bir avantajı ise kolayca temizlenebilirler. Toprak lüleleri temizlemek daha zordur.
Bunların dışında toprak lüleleri satınaldığınızda çatlak yada kırık çıkma ihtimalleri yüksektir. Eğer yinede toprak bir lüle tercih etmek isterseniz mutlaka lüle satınalırken dikkatlice inceleyiniz.

Lülelerdeki şekil farklılıkları

Lüleler şekil itibariyle birbirlerinden farklıdırlar. Bu farklı lüle tiplerinin nedeni kullanıcıların içim tercihleriyle alakalıdır. Bazı insanlar saatlerce nargile içerler bazıları ise yarım saat 1 saat gibi sürelerle nargile içerler. Derin ve geniş olan lüleler daha fazla tütün alır bu sayede daha uzun bir içim sunar. Ancak her seferinde lüleyi doldurmak zorunda kalacağınız için kısa içimlerde bile daha fazla tütün sarfetmenize neden olacaktır. Ancak derin lülelerin bir dezavantajı vardır. Bu dezavantaj ise derin lülelerde alt kısımdaki tütünler tam olarak yanmazlar. Bu da gereksiz bir tütün israfına yol açar.
Derinliği az ancak genişliği fazla olan lüleler ise daha çok ev kullanıcılarının tercihidir. Bu lüleler ortalama 1 bucuk 2 saatlik içim sunarlar. Bu lüleler derin lülelere göre daha kullanışlıdır. Çünkü hem çok tütün koymanıza gerek kalmaz hemde koyduğunuz tüm tütünlerin eşit miktarda yanmasını sağlar.

Hava kanalları

Lülelerde hava kanalları önemli bir husustur. Lüledeki hava kanalları yeterli olmazsa nargile çekimi zorlaşır. Eğer hava kanalları çok büyük olursada tütünleriniz lüle hava kanallarından nargile suyuna karışırlar. Bu nedenle hava kanalları hem yeterli miktarda olmalı hemde tütünlerin hava kanallarından geçmeyecek yapıda olması sağlanmalıdır.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.